Döküm Tava nedir-nasıl kullanılır-temizlenir

Ham döküm demir tava hakkında

Merhaba,

14/01 Not:

İlk modelimiz olan düz taban tavamızı ürettik ve  1 haftada tükendi.

2.parti üretim çalışmaları devam etmekte,lütfen web sitemden ve instagram/dökümcübaba ‘dan takipte kalınız.

http://dokumcubaba.com/magaza/

07/12 Not:

Gelişmeleri şu sayfadan takip edebilirsiniz,en kısa zaman da yerli üretim ham döküm ürünlere kavuşmak dileğiyle.

Yerli Ham Demir Döküm Ürünler Üretim Süreci

24/08 not:

Artık tava getirmeyi bıraktım,eğer gerçekleştirebilirsem,emayesiz olarak ülkemizde üreteceğim bu tavaları,çalışmalar devam etmekte 🙂

Takipte kalın,yorumlarınızı,taleplerinizi iletişim formundan gönderebilirsiniz.

02/08 not:

Tamamı satılmıştır arkadaşlar ilgilenenlere teşekkür ederim.Saf tavaya olan ilgi ülkem ve gelecek nesillerin sağlığı adına beni mutlu etti,özellikle demir eksikliği yaşayıp da ilaç kullanan bebeklerimizin ve kadınlarımızın adına çok mutluyum gerçekten..

Belki yakın zamanda “dökümcübaba” markası ile butik ürettiğim tavalarla yemeklerinizi pişirirsiniz,belli mi olur 🙂

29/06not:

Yoğun talep üzerine tekrar getirdiğim tavalardan 4 adet mevcuttur,iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

14/06 not:

Tavalar satılmıştır,ilgilenenlere teşekkürler.

Tava emaye kaplamalı değildir!.
*Kaplama olmadığı için ızgara lezzetinde pişirme yapabilir,vücudunuza demir takviyesi yapabilirsiniz.

-Tava ile ilgili detaylı anlatım,pişirme ve temizlik videoları için youtube’dan dökümcü baba kanalını inceleyebilirsiniz.

Piyasada bilinen ve kaliteli yerli malı birkaç firmamız var,önce onları araştırdım,yerli malı alıp kendi üreticilerimize destek olmak için. İnceledim,inceledim,yorumları okudum….

Ancak ben binlerce yıldır süregelen,ilk insanlarımızın yaptığı gibi gerçek tadın peşindeydim.Avrupa,Amerikada artık teflon,granit vs kalmadı,insanlar eskiye,saf döküm’e döndü.Çocuklarına,bebeklerine demir takviyeli sağlıklı yemekler yapıyorlar bu tavalarda,makarnasından,kekine,midye çorbasından,tereyağında karidese,omletine vs…

Emaye kaplamalı olan,bana demirin tadını ve demir takviyesini vermeyen,içine yağı hapsedip polimerize olup,yapışmaz doğal,lezzetli ve sağlıklı bir yüzeyi sağlayamacak olan kaplamalı tavalar benim tercihim olamazdı…

Ülkemizde maalesef emaye kaplamasız satış yapan tek bir yer var,ondada bu model yok,yani ülkeye getirmiyor distribütör firma.

Sonuçta aylardır süren emaye kaplamasız döküm tava araştırmalarım ve aramalarım sorunucunda grill(ızgara tip) saf döküm tava maceram Amerika’da sonlanmıştır.

Fazla birşey yazmaya gerek yok,dökümcü arkadaşlar zaten neyin ne olduğunu biliyor…

Izgara tavası ile başladığım bu serüvende zamanla,düz taban döküm tava ve döküm tencereler ile devam edip,evdeki teflon olan ne varsa veda edeceğim.Özellikle bebek gelince,kesinlikle teflon ve granit kaplamalı,alüminyum bileşenli tava,kap-kaçak ne varsa kurtulacağım inşaallah.Sağlığınız ve damak tadınız için bunu  size de tavsiye ediyorum,yalnız emaye kaplamalı değil,saf döküm olanları…

Yemeklerde döküm lezzetini tatmak,et-tavuk mühürlemek ve sağlığını(eşim için demir takviyesi sağlaması sebebiyle) tercih ettiğim için emaye kaplamasız tava aldım.

Bu tavadan 3 adet getirdim,biri bana diğerleri ise CAST IRON sever arkadaşlar için.

Yanlız almadan önce lütfen aşağıdaki notları okuyun …

Bu güzel tavaya hakkıyla bakacaklar sahip olsun lütfen.

1-Tava %100 demir dökümdür,emaye ile kaplanmamıştır.

2-Demir yapısı gereği paslanır arkadaşlar,bu canım alete bakmaz,seasoning yapmaz,kullanımdan sonra yağlamazsanız PASLANIR!!!(Paslanırsa üzülmeyin,biraz tuz ve tel fırça ile pası kazıyın,yağlayıp fırına atın,yepyeni olur)

3-Alet 3kg ve tava genişliği 26 cm dir.

4-Düşük ısıda yüksek ısı iletimi sağlar.Isı heryere eşit dağıldıgından ve sap kısmı da demir oldugundan eldivensiz tutulmamalıdır.

5-Mühürleme ve ızgara için yaratılmıştır,Et-balık-tavuk-sebze için idealdir.Fırında,gaz/elektrik ocaklarında ,mangalda ,kamp ateşinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

6-Yüksek ısıda ani değil,orta ısıda yavaş yavaş ısıtılmalıdır.Ani ısı değişikliğine uğratılmamalıdır,kendi kendine soğuması beklenip ılık su ile temizlenmeli ya da tava sıcakken , kaynattıktan sonra 1-2 dk dinlendirilmiş su ile temizlenmelidir.(içinde su kaynatıp ta temizlenebilir)

7-Asla ama asla sabun,detarjan kullanılmamalı ve makineye atılmamalıdır!!!!!Kaplamasız olduğundan sadece yağı değil detarjanı ve kimyasalları da içine emer ! (bazı yorumcular çok az sabunla seasoning sonrası kullanılabilir denmiş,teknik detayları anlatmıyorum,ancak ben önermiyorum,su ve fırça yeterli)

Çalıştığım şirket MNG anlaşmalıdır,heryere karşı ödemeli kargo ile uygun fiyatlı gönderirim.

Tekirdağa şirket kamyonlarıyla ücretsiz gönderirim.

İsteyen olursa Sarıyer’de ya da ümraniye,çengelköy taraflarında elden teslim ederim.

Ürün kutusuzdur,ABD’de bu şekilde satılmaktadır.

 

Youtube kanalıma abone olup izlediğiniz videoları beğenirseniz çok sevinirim.

Dökümcü baba resmi youtube sayfası

Ayrıca Instagram’dan da takipçimiz olup,güncellemelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dökümcü baba resmi instagram sayfası

*Yeni konulardan anında haberdar olmak için hemen yandaki mail listemize kayıt olunuz.

 

 

Ham döküm demir tava hakkında” için 2 yorum

  1. Merhaba,Dökme demir pişirme gereçleri ile ilk çalışanlardan biriyim belkide.Ciddi yatirimlar yapmış olmama rağmen 2008 kriziyle birlikte tamamını rafa kaldirdim.Bahsettiginiz kaplamasiz döküm tencere ve tavaların üretimi hiç te zor değil.Hangi çeşidinden hangi miktarda istiyorsanız kolaylıkla imal edilebilir. Bu konuda yardımcı olabilirim.Hatta yüksek miktarlarda üretimi çok daha kolaydır.

    1. Merhaba..
      Ben evde ekşi mayalı ekmek yapmaya başladım.Ama demir döküm olmadan tam başarıya ulaşılamıyor 🙁 Uzun zamandır gerçek demir döküm tencere arıyorum.Ama başarılı olamadım.internetten demir döküm diye aldığım tencere “seramik döküm” geldi, anında iade ettim.
      Sizinle başka nasıl irtibat kurabilirim?? Demir döküm tencere ve tava sahibi olmam lazımm 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir