Tarifler

Ham Döküm Tavada 5Dk’da Kuzu Ciğer Izgara(Kuyruk Yağlı)

♦Herkese merhaba 🙂 Öncelikle yerli üretim ham dökme demir tavamıza ilgilerinizden ötürü çok ama çok teşekkür ederim. İlk parti ürünler sadece 1 haftada tükendi.İkinci parti ürünler için çalışmalarım devam etmekte,lütfen takipte kalın.Web sitemden ve https://www.instagram.com/dokumcubaba/ adresinden bilgilendirme yapacağım.

Videomuz herzaman ki gibi yazının sonunda..

Gelelim mis gibi kuzu ciğerimize :)) Videoda da belirttiğim gibi cumartesi gecenin bir köründe açlık başıma vurduğunda,birden aklıma Urfa gezisinde bol bol yediğim ve unutamadığım kuzu ciğerler geldi.Daha önce mangal için aldığım ancak bir kısmı buzlukta olan ciğer ve kuyruk yağlarını hemen çıkarttım,birkaç dakika buzunu çözdürdüm ve küp küp kestim.

Kuyruk yağını sakatatçılarda rahatlıkla bulabilirsiniz.Ben Üsküdar’daki balıkçılar pazarının ordaki kasaplardan aldım.

Daha sonra 5dk orta ateşte ısıtılmış yerli üretim Black & Bear Ham döküm tavamıza don halde attım.Hemen ardından da arpacık soğanları atıp hepberaber 5dk ağzı kapalı şekilde kavurdum.Tavamız sıcak oldugundan ciğerlerin dışını yanık ve çıtır,içini ise supsulu yaptı.Döküm tavada 5 dakikada hem ciğer,hem kuyruk yağı hem de soğan bu kadar mı uyumlu pişer arkadaş?

Kuyruk yağı zaten lokum gibiydi,sevenler löp löp yiyecektir garanti veriyorum.Soğanlar için bir tabir bulamıyorum,ne desem tarif edemem,yaşanması lazım…

Aşağıdaki haritada da görebileceğiniz üzere bölgemize(Kuyruk yağlı hayvanlar 2 doğru arasında kalan alanda bulunuyor) adeta bir hediye olan “kuyruk yağı nedir,nerelerde bulunur” kuyruk yağlı köfte yazımızda anlatmıştım,okumak için tıklayınız.

Bütün kebaplara lezzetini veren bu çok besleyici olan yağı lütfen yiyin,yedirin..

Instagram & Youtube :Dökümcü Baba

Dökümcü Baba Yotube kanalı için tıklayın&abone olun

Dökümcü Baba instagram için tıklayın&takip edin.

*Yeni konulardan anında haberdar olmak için hemen yandaki mail listemize kayıt olunuz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir